Čo je mediácia?

Mediácia je proces, v ktorom sa strany nachádzajúce sa v konflikte stretnú s treťou, neutrálnou stranou, ktorá im pomôže nájsť riešenie vyhovujúce pre obe strany. 

Konflikty sú prirodzenou súčasťou nášho života. Vzniká všade tam, kde medzi nami dochádza k rozdielnym názorom, záujmom či potrebám. Niektoré konflikty dokážeme vyriešiť a bez problémov vykomunikovať.
Ak však rastú emócie, tlačí nás čas alebo máme pocit, že naše potreby sú ohrozené, čoraz menej sme schopní vidieť celú záležitosť triezvo a vecne.

Práve v takýchto situáciách je vhodné obrátiť sa na mediátora. Okrem iných výhod mediácia pomôže vyriešiť konflikt spôsobom, ktorý Vám umožní zachovať medzi stranami korektné vzťahy, čo je z dlhodobého hľadiska to najlepšie pre Vás i Vaše okolie (rodičia po rozvode, susedia, školstvo atď.).

Mediácia je dobrovoľný, dôverný a neformálny proces, v ktorom máte nad výsledkom kontrolu práve Vy, ktorí svoju situáciu a možnosti poznáte najlepšie. Táto vyrovnanosť strán sa prejavuje aj spoločným znášaním odmeny pre mediátora.  

Aké oblasti môžeme riešiť mediáciou?

RODINNÉ SPORY: napr. vyporiadanie BSM, zverenie dieťaťa do starostlivosti, úprava styku rodiča s dieťaťom po rozvode/rozchode, dedičské spory, pubertiaci, spoločný život generácií.

KOMUNITNÉ A SUSEDSKÉ SPORY: spoločenstvá vlastníkov domov (podmienky, údržba majetku), susedské otázky (hluk, domáce zvieratá, parkovanie, upratovanie), medzigeneračné konflikty, spory medzi obcou a občanom. 

MEDIÁCIA V ŠKOLSKOM PROSTREDÍ: napr. vo všetkých vzťahoch (napr. učiteľ – žiak, rodič – učiteľ, medzi spolužiakmi), medzi učiteľmi a vedením školy, nezhody medzi učiteľmi.

PRACOVNÉ SPORY: napr. ukončenie pracovného vzťahu, nezhody medzi kolegami či v tíme, diskriminácia, násilie a šikanovanie na pracovisku (mobbing, bossing).



Ako prebieha mediácia?

Ak sa nachádzate v konflikte, ktorý chcete vyriešiť tak, aby ste boli obaja spokojní s výslednou dohodou, kontaktujte ma.

Po zhodnotení, či Vašu situáciu je vhodné riešiť týmto spôsobom, dáte mi kontakt na druhú stranu, ja ju oslovím a dohodnem naše spoločné stretnutie.

Pokiaľ obaja súhlasíte, že chcete svoj konflikt riešiť touto formou, dostanete príležitosť nerušene vysvetliť svoj pohľad na celú vec, vypočuť si  druhú stranu, vzájomne si porozumieť a vďaka mediátorovi celú diskusiu udržať na vecnej rovine.

Po tomto nasleduje spoločné hľadanie riešení a následné uzatvorenie dohody, ktorá sa v prípade potreby môže predložiť aj súdu na schválenie (zmier, exekučný titul). Dohoda, ktorá je výsledkom mediácie je pre zúčastnené strany záväzná.